Podświadomość daje dostęp do tej częścią umysłu, w której gnieżdżą się krępujące go przekonania, ograniczające myśli i wzorce zachowań. Podświadomość jest ukryta przed świadomością pod poziomem tafli wody.
Umysł świadomy to myślenie, postrzeganie i doświadczanie w ramach obecnego stanu świadomości. Obejmuje także pamięć krótkotrwałą.
Dla świadomego umysłu liczą się słowa, liczby, dane, fakty i informacje zebrane za pośrednictwem pięciu zmysłów.
W podświadomości zapisane są trwałe wspomnienia, obrazy, uczucia, przekonania, myśli, postawy i wartości.
Kiedy kojarzymy lub identyfikujemy symbole, metafory albo niespodziewanie zaczynamy rozpoznawać jakieś uczucie, to jest to zasługa podświadomości.
Każda aktywność umysłu człowieka, jego mózgu, emituje fale mózgowe. Tak jak mózg pracuje przez całą dobę, nawet kiedy śpimy, tak i fale mózgowe emitowane są przez cały czas. Zmienia się tylko ich rodzaj, w zależności od okoliczności.
Wracając do świadomości i podświadomości, metafora „góry lodowej” bardzo trafnie ukazuje związek między jednym i drugim stanem.
Część góry lodowej, która widoczna nad linią wody reprezentuje świadomy umysł, w którym znajdują się wszystkie myśli, uczucia i wspomnienia, z którymi możesz łatwo się skontaktować lub przywołać. I ta widoczna część góry lodowej, to zaledwie około 5% wszystkich naszych myśli!
Zatem przeważająca część tego, co myślisz, te 95%, skryte jest pod powierzchnią wody, zanurzone tak głęboko, że nawet o tym nie wiesz.
To właśnie jest podświadomy umysł. Działa zawsze, 24 godziny na dobę. Analizuje, przyswaja, koduje, kataloguje wszystko, co Ci się przytrafia, każde wydarzenie oraz każdą myśl. I jeśli chcesz naprawdę wykorzystać swój pełen potencjał, kluczowe jest uświadomienie sobie różnicy między umysłem świadomym i podświadomym. Kluczowe jest uzmysłowienie sobie tego, co tak naprawdę kieruje Twoimi myślami, uczuciami, a nawet Twoimi działaniami.
Często zdarza się, że podejmujesz decyzje ważne dla Twojego życia i wydaje Ci się, że podejmujesz je w pełni świadomie. Prawda jest jednak taka, że „pod powierzchnią wody” zachodzą procesy, które warunkują Twoje zachowanie.
Ponieważ umysł funkcjonuje w określony sposób. Podświadomość to emocje i uczucia, a świadomość to logika.
A kiedy do głosu dochodzą emocje, to logika nagle przestaje mieć pierwszorzędne znaczenie. Świadomy umysł jest zupełnie bezsilny, nie jest w stanie przeciwstawić się komunikatom wysyłanym przez podświadomość.
Emocje i uczucia są niezwykle silnie powiązane z podświadomym zachowaniem. Emocje i uczucia same w sobie nie mogą nas fizycznie zranić, ale najważniejsze jest to, że wydają się absolutnie prawdziwie oddziaływać na ciało.
Zatem jak możesz wykorzystać to, co już wiesz o tym, jak działają świadomość i podświadomość?
Jak sprawić, żeby podświadomy umysł działał na Twoją korzyść i w Twoim najlepszym interesie?
Możesz urządzić sobie małe negocjacje z samym sobą.
Możesz nauczyć się prowadzić dialog z podświadomym umysłem i zacząć otaczać się tekstami, filmami, osobami, które będą niosły pozytywny dla Ciebie i Twojej podświadomości przekaz.
Weź przykład ze sportowców, którzy tuż przed walką lub meczem zalewają swoją podświadomość przekazami, których pragną. Robią to, na przykład słuchając pobudzającej, inspirującej muzyki.
A więc, aby połączyć świadomą logikę z podświadomymi uczuciami, używaj piosenek, afirmacji, obrazów oraz słów.
Pracuj nad zmianą podświadomości poprzez dialog, jakby była Twoim najlepszym przyjacielem i największym sprzymierzeńcem. Kiedy to się stanie, umysł świadomy i podświadomy będą działały razem dla Twojego dobra.
To Ty decydujesz, jak interpretujesz uczucia, które i tak czujesz.
Wybieraj zatem mądrze i nazywaj ściśnięty żołądek EKSCYTACJĄ, a nie stresem.
Wiesz już, że słowa, które do siebie mówimy i obrazy, które kreujemy w swojej głowie to potężne narzędzia.
Jeśli chcesz popracować nad swoją podświadomością, już teraz zarezerwuj bezpłatną konsultację.
Zawsze jest dobry moment na to, aby dokonać zmiany.
Magda Wojcieszuk
Może Cię zainteresuje:
Na dobrej fali - częstotliwość zmiany
© Magda Wojcieszuk | Polityka prywatności | Regulamin